3مشکل شایع چشمی در کودکان

3مشکل شایع چشمی در کودکان

اغلب بیماری های چشمی در کودکان علائم شایعی دارند و والدین هم با دیدن آنها کودک را به پزشک ارجاع می دهند، ولی بیماری های چشمی دیگری هم وجود دارند که بدون علامت هستند و اگر تشخیص داده نشوند، زمان طلائی درمان از دست خواهد رفت.

۳۵ واقعیت جالب در مورد چشم انسان که احتمالا نمی دانید

۳۵ واقعیت جالب در مورد چشم انسان که احتمالا نمی دانید

۳۵ واقعیت جالب در مورد چشم انسان که احتمالا نمی دانید همه انسان هایی که چشمان سالمی دارند، از صبح که آن ها را باز می کنند تا زمانی که دوباره چشم ها را روی هم می گذارند و به خواب می روند، به طور دایم و بی وقفه از قدرت بینایی خود بهره می گیرند. اما بیشتر آن ها، به واسطه عادت همیشگیِ خدمت رسانیِ این عضوِ بدن، از شگفتی ها و توانایی های خارق العاده آن ناآگاه هستند و تقریبا هرگز به آن فکر نمی کنند. به طور مثال، آیا می دانید چشم انسان به طور میانگین ۸ گرم وزن دارد؟ یا می دانید که هر فردی به طور متوسط، ۵٫۲ میلیون بار در سال پلک می زند؟ برای آگاهی با دیگر موارد جالب در مورد چشم ها در ادامه با روزیاتو همراه باشید. هنگامی که به فرد مورد علاقه خود نگاه می کنید، مردمک چشم شما ۴۵ درصد گشادتر می شود.

آستیگمات چشم کودکان درمان میشود؟

آستیگمات چشم کودکان درمان میشود؟

نشانه و علائم آستیگمات چشم و درمان مشکلات چشمی کودکان متاسفانه گاهی کمی دیرتر از موعد تشخیص داده می شوند و همین دلیلی برای افزایش شمار کودکان با عینک در سرتاسر جهان است.فال روزانه تا به حال دو بار اتفاق افتاده بود که وقتی نوه 5/1 ساله اش را با شوق و ذوق بسیار در آغوش می گرفت کودک با بی قراری و کلافگی خواسته بود از بغلش بیرون بیاید، بخصوص همان دو باری که لباس سفیدش را که با دایره های تیره متحد الشکل منقش شده بود، به تن داشت. گویا عاملی آزار دهنده در مادربزرگ مهربان وجود داشت که کودک را بی قرار می کرد. توجه و دقت مادربزرگ و ریشه یابی علت نا آرامی عجیب کودک نشان داد چشمان این پسر 5/1 ساله بشدت مبتلا به آستیگماتیسم است؛ عارضه ای که با نگاه کردن به خطوط دوار و نزدیک به همی که روی لباس مادربزرگش وجود داشت او را کلافه می کرد و گریه و بی قراری اش نیز ناشی از همین حس ناخوشایند بود. این اتفاق موید آن است که آستیگماتیسم یا اختلاف در قدرت انکساری چشم در محور های مختلف در نوزادان و کودکان بسیار کوچک نیز اتفاق می افتد. البته آستیگماتیسم عارضه پیچیده ای نیست، بلکه یکی از عیوب انکساری مهم و شایع در کودکان محسوب می شود که به تجویزعینک برای کودک نیز ختم می شود. برای آستیگماتیسم های کمتر از یک دیوپتری (واحد اندازه گیری برای توان عدسی چشم است) در کودکان لازم نیست درمانی صورت بگیرد و عینک تجویز شود، می گوید:آستیگماتیسم های بیشتر از یک شماره، مهم تلقی می شوند و بیش از دو شماره نیز نه تنها موجب تاری قابل توجه دید می شوند، بلکه در صورت استفاده نکردن از عینک زمینه ابتلا به تنبلی چشم را فراهم می کند که ممکن است یکطرفه یعنی فقط در یک چشم یا دو طرفه یعنی در هر دو چشم باشد.مهم ترین علت آستیگماتیسم در کودکان، اختلاف قدرت انکساری قرنیه کودک در دو محور مختلف است که درمان آن فقط با عینک انجام می شود. در واقع هدف از تجویز عینک مناسب، فراهم کردن یک دید واضح برای کودک است که بر این اساس، کودک باید در همه ساعات بیداری، عینک را به چشم داشته باشد.

همه چیز درباره عمل چشم

همه چیز درباره عمل چشم

لیزیک چیست؟ چه مدت است که لیزیک انجام می‏ شود؟ لیزیک چگونه آستیگماتیسم را اصلاح می‏ کند؟ جراحی را چه کسی انجام می‏ دهد؟ چه اعمال جراحی در بیمارستان نور انجام می‏ شود؟ زمان عمل جراحی چقدر است؟ آیا عمل جراحی درد دارد؟ محدودیت‏های پس از عمل جراحی چیست؟ چه موقع می‏توان به کارهای روزمره بازگشت؟ آیا می ‏توان دو چشم را با هم عمل کرد؟ در چه صورتی من کاندید مناسبی برای عمل لیزیک می ‏باشم؟ آیا اعمال جراحی تصحیح دید برای من مناسب است؟ چگونه ممکن است اعمال جراحی انکساری برای شما مناسب نباشد؟ آیا عمل لیزر و لیزیک برای انجام اعمال جراحی بعدی که ممکن است برای چشم ضرورت یابد، مانعی ایجاد می‏ کند؟ آیا انجام اعمال جراحی لیزر و لیزیک در هنگام حاملگی مجاز می‏ باشد؟ لیزر (PRK) یا لیزیک؟ به من گفته شده که چشم من درجاتی از آستیگماتیسم نامنظم دارد و بهتر است که عمل لیزر و لیزیک را انجام ندهم، چرا؟ آیا عمل لیزر و لیزیک سبب بیماری شب کوری یا کور رنگی می‏ شود؟ آیا می توان بعد از عمل لیزر و لیزیک، از لنز تماسی رنگی و معمولی استفاده کرد؟ میزان نزدیک بینی چشم من از 15- دیوپتر بالاتر می ‏باشد. چرا کاندید مناسبی برای عمل لیزیک نیستم؟ آیا در هر چشمی می توان جهت اصلاح عیب انکساری از لنزهای داخل چشمی استفاده نمود؟ آیا عمل جراحی لیزر و لیزیک چشم را در مقابل ضربه آسیب‏ پذیرتر می‏ نماید؟ سن مناسب لیزر و لیزیک چیست؟ آیا عمل لیزر و لیزیک تنبلی چشم را درمان می‏ کند؟ چشم من نزدیک‏ بین است و به من گفته شده است که مختصری آب مروارید نیز دارد آیا می‏ توانم عمل لیزر یا لیزیک را انجام دهم؟ آیا پزشکان و به ویژه چشم پزشکان خود نیز حاضرند عمل لیزیک را انجام دهند؟ آیا پزشکان حاضرند همین عمل جراحی را برای اعضای نزدیک خانواده خود انجام دهند؟ آیا پس از عمل لیزیک احتمال برگشت شماره چشم وجود دارد؟ اگر پس از عمل لیزری 1 شماره یا بیشتر از نمره عینک باقی بماند امکان عمل مجدد وجود دارد؟ من 11- دیوپتر نزدیک بین بوده و 5/3- شماره هم آستیگمات داشته ام. 4 سال پیش عمل کرده ام 6 ماه بعد از عمل نیاز به عینک 5/2- پیدا کرده ام و علاقه ای به عمل مجدد ندارد و دوست هم ندارم که عینک بزنم. آیا مشکلی برای من پیش خواهد آمد؟ آیا اعمال جراحی که برای اصلاح عیوب انکساری انجام می شود تأثیری روی پرده چشم که در افراد نزدیک بین نازک است دارد یا خیر؟

پروتز چشم مصنوعی

پروتز چشم مصنوعی

پروتز چشم مصنوعی ظاهر کاسه چشم آسیب دیده را بهبود می‌بخشد. در صورتی که کل چشم خارج شود، پروتز چشمی مانع از این می‌شود که کاسه چشم گسترش پیدا کرده و فضای خالی را پر کند. پروتز چشم مصنوعی بینایی فرد را بهبود نمی‌بخشد و پس از تخلیه چشم طبیعی و قرار دادن چشم مصنوعی، فرد با آن چشم قدرت بینایی ندارد.

اشنایی با عمل لیزر

اشنایی با عمل لیزر

اصلاح عیب انكساري توسط لیزر اعمالي ھستند كه براي اصلاح عیوب انكساري PRK لیزيك و چشم نظیر نزديك بیني، دوربیني و آستیگماتیسم توسط دستگاه لیزر اگزايمر انجام مي شوند. محل عمل قرنیه چشم مي باشد و با تغییر شكلي كه روي قرنیه ايجاد مي كند باعث شفافیت تصوير ايجاد شده در چشم مي شود

آشنایی با تجهیزات چشم پزشکی

آشنایی با تجهیزات چشم پزشکی

در این بخش می خواهیم شما را با تجهیزات مربوط در زمینه چشم پزشکی آشنا کنیم. یک مهندس پزشک برای ورود به تجهیزات چشم پزشکی باید اطلاعات تخصصی در این مبحث داشته باشد. همانطور که می دانید رشد روزافزون علم و فناوری تاثیرات بسیاری در تمام بخش های زندگی ما گذاشته است و از جمله با علم پزشکی و سلامت انسان ها بسیار مرتبط است. نقش علم مهندسی پزشکی و تاثیرات تجهیزات پزشکی در بخش های مختلف پزشکی و سلامت، بسیار چشم گیر و قابل توجه است و این روزها اهمیت آن از کسی پوشیده نیست. یکی از بخش های بسیار مهم در پزشکی ،چشم پزشکی و بینایی سنجی است که در این مطلب به این موضوع می پردازیم.