پلاریزه

پلاریزه

چرا لنزهای پلاریزه خارق‌العاده هستند

این مدل لنزها با یک فیلم شیمیایی خاصی پوشیده شده‌اند که تششع را کاهش می‌دهند. تششع زمانی به وجود می‌آید که نور خورشید به سطح آب یا سطح جامدی برخورد می‌کند و بازتاب می‌یابد. لنزهای پلاریزه با خنثی کردن این تششعات، به شما امکان دید بهتر با وضوح بالاتری از اجسام را می‌دهند و هم‌چنین به کم کردن اشعه‌ی خطرناک UV (فرابنفش) نیز کمک می‌کنند.

پلاریزه شدن (دو قطبی شدن) چگونه عمل می‌کند انوار خورشید در هر جهتی ساطع می‌شوند، بنابراین وقتی که یک اشعه به سطحی صاف برخورد کند، نور بازتاب داده شه به چشم‌ها برخورد می‌کند، سایز آن درشت می‌شود و باعث تابش خیره کننده‌ای می‌شود. این درخشش به اصطلاح کور کننده است، میزان دقت بینایی شما را کم می‌کند، رنگ‌ها را تغییر می‌دهد و حتی به صورت موقت باعث نابینایی می‌شود. درنتیجه جالب نیست! عینک‌های معمولی فقط برای کاهش میزان نوری که عمودی و افقی به شیشه آن برخورد می‌کند تنظیم و ساخته شده‌اند. اما این فیلتر شیمیایی که روی لنزهای عینک‌های پلاریزه قرار دارد، نورهایی که به صورت افقی به شیشه برخورد می‌کنند را جذب کرده و به امواجی که عمودی هستند اجازه‌ی عبور می‌دهد. به دلیل عبور یک طرفه نور از لنزهای پلاریزه، درخشندگی و تششعع حذف می‌شود.

روش اول تست‌کردن عینک روی یک سطح بازتابنده

1. یک سطح بازتابنده‌ای را پیدا کنید که زمان تابیدن نور، تابش خیره‌کننده‌ای ایجاد کند. شما می‌توانید از یک میز مسطح، یک آینه یا یک سطح براق و تخت استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که انعکاس نور حتی از حدود 2 تا 3 فوت (60 تا 90 سانتی متر) قابل مشاهده است. اگر به تابش خیره کننده‌ای نیاز دارید، می‌توانید یک نور اضافی را روشن کنید و یا یک چراغ قوه را در یک سطح بازتابنده روشن کنید.

2. عینک آفتابی را در فاصله‌ی حدود 6 تا 8 اینچ (15 تا 20 سانتی متر) در مقابل چشمان خود بگیرید. باید قادر باشید که سطح را از طریق یکی از عدسی‌ها در یک زمان، ببینید. بسته به اندازه لنزها در عینک آفتابی ممکن است نیاز باشد کمی آنها را به صورت خود نزدیک کنید.

3. عینک آفتابی را به سمت بالا تا زاویه 60 درجه بچرخانید. عینک آفتابی خود را باید در این یک نقطه قرار دهید، زیرا یکی از لنزها کمی بالاتر از دیگری است. از آنجایی که عینک آفتابی در جهت خاصی پولاریزه شده است، چرخش عینک آفتابی می‌تواند قطبی شدن را موثرتر کند. بسته به اینکه نور خیره شده چگونه به سطح ضربه می‌زند، ممکن است لازم باشد کمی زاویه عینک را تنظیم کنید تا اختلاف قابل ملاحظه‌ای مشاهده شود.

4. از طریق لنز نگاه کنید و سطح انعکاس را بررسی کنید. اگر عینک شما پلاریزه باشد، به وضوح متوجه خواهید شد که انعکاس نور از سطح براق، کاهش می‌یابد و حذف می‌شود. وقتی از طریق یکی از عدسی‌ها به سطح نگاه می‌کنید، تصویر، تیره است و تابش اندکی یا هیچ‌گونه تابشی مشاهده نمی‌شود؛ ولی هنوز هم تابشِ نوری از سطح به نظر می‌رسد. اگر هنوز هم به تأثیر عینک در کاهش تابش نور اطمینان ندارید، چند بار عینک را از مقابل چشمانتان کنار ببرید تا تفاوت حضور و عدم حضور عینک را متوجه شوید.

روش دوم مقایسه دو عینک آفتابی

1. یک جفت عینک آفتابی را در نظر بگیرید که از پلاریزه بودن آن مطمئن هستید. اگر در حال حاضر دارای یک جفت عینک آفتابی پلاریزه هستید و یا در فروشگاه چندین عینک آفتابی پولاریزه موجود است، می‌توانید از آنها استفاده کنید و یک آزمون مقایسه انجام دهید. این مقایسه فقط زمانی قابل انجام است که عینک دوم حتما پلاریزه باشد. لنزهای پلاریزه (قطبیده) لنزهایی هستند که یک فیلتر چند لایه بر رویشان قرار دارد و تنها اجازه می‌دهند نور در جهت عمودی از میانشان عبور کند، در حالی که لنزهای غیرپلاریزه معمولاً فقط ته رنگی دارند تا جلوی نور را سد کنند.

2. عینک آفتابی پولاریزه را نگه دارید و جفت دیگر را در مقابل آنها نگه دارید. عدسی‌های هر دو عینک را در مقابل چشمان خود تراز کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها از 1 تا 2 اینچ (2.5 تا 5.1 سانتی متر) فاصله دارند. عینکی که می‌خواهید پلاریزه‌بودن آن را تشخیص دهید، باید به شما نزدیک‌تر باشد و عینک پلاریزه، باید دورتر قرار بگیرد. اطمینان حاصل کنید که لنزها یکدیگر را لمس نمی‌کنند، زیرا ممکن است بر روی پوشش آنها خش ایجاد شود.

3. برای دریافت نتایج بهتر عینک آفتابی را در مقابل یک نور روشن قرار دهید. این کار باعث می‌شود که تست، کمی ساده‌تر شود، به ویژه اگر برای اولین بار است که می‌خواهید عینک آفتابی‌ها را با هم مقایسه کنید. تابش نور نتیجه کار را واضح‌تر می‌کند. شما می‌توانید از نور طبیعی که از یک پنجره می‌تابد یا نور مصنوعی مانند نور بالای سر و یا لامپ بالای سر استفاده کنید.

4. عینک آفتابی مشکوک را 60 درجه بچرخانید. یکی از لنزها باید مورب باشد و عینک پلاریزه باید در جایگاه خود ثابت بماند. درواقع فقط یکی از لنزهای عینک، هم‌راستا با لنز عینک پلاریزه قرار می‌گیرد. مهم نیست که عینک آفتابی را در کدام طرف می‌چرخانید، اما مطمئن شوید که هر دو لنز ثابت و محکم است.

5. برای دیدن اینکه آیا لنزها تیره‌تر هستند، به بخش همپوشانی لنزها نگاهی بیندازید. اگر هر دو جفت عینک آفتابی پولاریزه باشند، وقتی به آنها نگاه می‌کنید لنزهای همپوشانی ظاهرا تیره‌تر می‌شوند. اگر جفت مشکوک پلاریزه نشده باشد، تفاوت در رنگ وجود نخواهد داشت. اگر عینک مورد نظر پلاریزه نباشد، تفاوتی در رنگ آنها مشاهده نمی‌کنید.

روش سوم با استفاده از صفحه کامپیوتر

1. صفحه کامپیوتر را روشن کنید و میزان روشنایی آن را در بیشترین حالت قرار دهید. اکثر الکترونیک‌ها دارای تکنولوژی ضد انعکاسی مشابه عینک پولاریزه هستند. شما می‌توانید با نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر، پولاریزه بودن عینک را آزمایش کنید. صفحه نمایش سفید را باز کنید، زیرا روشنایی تاثیر آزمایش را بیشتر نشان می‌دهد.

2. عینک آفتابی را روی چشمان خود قرار دهید. هنگامی که در مقابل رایانه قرار گرفتید، عینک آفتابی را روی چشمان خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که مستقیما در مقابل صفحه نمایش نشسته‌اید. اگر صفحه‌ی نمایش دقیقا جلوی چشم‌های شما قرار ندارد، می‌توانید آن را بالاتر بیاورید تا درست در راستای چشم قرار بگیرد.

3. سر خود را 60 درجه به چپ یا راست بچرخانید. همین‌طور که در مقابل صفحه نمایش نشسته‌اید، سر خود را 60 درجه به طرف راست یا چپ کج کنید. یعنی درعین‌حال که در مقابل صفحه نمایش قرار دارید، بخش بالایی سر را به طرف راست یا چپ بدن کج کنید. اگر عینک پلاریزه باشد به نظر می‌رسد که صفحه نمایش سیاه می‌شود، چون خاصیت ضدتابش عینک و صفحه، یکدیگر را خنثی می‌کنند. اگر کج‌کردن سر به یک طرف جواب نداد، طرف دیگر را امتحان کنید. اگر این طرف هم نتیجه نداد، عینکی که به چشم زده‌اید، پلاریزه نیست.

لنزهای پلاریزه چگونه عمل می‌کنند؟ نور خورشید می تواند از سطوح افقی مانند آب، خشکی، جاده های خیس و کاپوت یک خودرو در جهات بسیاری منعکس شود. این بازتاب‌ها که از سطوح افقی انجام می‌گیرند تابش خیره کننده‌ای ایجاد می‌کنند که می‌تواند دید یک راننده را مختل کند و باعث تصادف شود. لنزهای پلاریزه یا قطبیده برای افرادی مناسب است که روازنه مدت زیادی رانندگی می‌کنند و باید در همه ساعات روز دید خوبی داشته باشند. لنزهای پلاریزه برای افرادی که ماهیگیری و یا قایق سواری می‌کنند هم مناسب است چراکه این لنزها روشنایی زننده را حذف می‌کنند و به ماهیگیران و قایق سواران کمک می‌کنند ماهی‌ها و یا تخته سنگ‌ها را ببینند. لنزهای پلاریزه بیشتر زرد و خاکستری‌اند.

 

اشتراک گذاری:

محصولات مرتبط

نظر بدهید