معرفی انواع عدسی و کاربرد آنها

معرفی انواع عدسی و کاربرد آنها

عدسی های عینک Eye glass Lenses

به طور کلی عدسی های عینک به دو گروه شیشه ای و پلاستیکی تقسیم می شوند. اگر چه در طول دهه های گذشته مواد گوناگونی در ساخت عدسی های عینک به کار گرفته شده است؛ تنوع این مواد هم چنان رو به گسترش است. در این مقالعه سعی داریم شمارا با انواع عدس عینک آشنا کنیم تا به هنگام خرید بتوانید خودتا محصول مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

عدسی های شیشه ای
ماده ای که به طور سنتی جهت عدسی های عینک استفاده می شود، شیشه است و یکی از رایج ترین آنها شیشه (Crown) می باشد. عدسی های شیشه ای که قدمت بیشتری دارند، غالباً دوام بیشتری نسبت به عدسی های پلاستیکی دارند، زیرا بر خلاف عدسی های پلاستیکی دیرتر خش بر می دارند، ولی عدسی های شیشه ای زودتر می شکنند و این امر می تواند برای چشم بسیار خطرناک باشد.

مزایای عدسی های شیشه ای دو مورد است:

1. شیشه نسبت به ایجاد خش مقاوم است و به راحتی تحت تاثیر عوامل محیطی قرار نمی گیرد.

2. چون ضریب شکست بالاتری دارند، نازکترند.

معایب شیشه ها

همانطور که میدانید شیشه ها وزن بیشتر دارند و این وضن باعث میشود تا فریم های مورد استفاده زود تر خراب شوند.

شیشه ها به علت نداشتن آنتی رفلکس نمیتوانند دافع نور های مضر باشند

شیشه به علت شگننده بودن مورد استقبال قرار نمیگیرند

بازتاب نور از سطح قدامي و سطح خلفي عدسی عينك و نيز انعكاس متقابل نور در داخل شيشه عينک ( بين سطح قدامي و خلفي)، باعث دوگانگي يا چندگانگي تصوير مي شود و از شكايات شايع بيماراني است كه از عينك هاي طبي به ويژه براي نزدیک بینی ضعیف نیم تا یک ديوپتر استفاده مي نمايند. پوشش ضدرفلکس، لايه نازكي به ضخامت يک چهارم طول موج نور است که انعكاس نور را خنثی مي كند.عینک آنتی رفلکس بازتاب نور را به حداقل رسانده، دید را بهتر و شفافتر می کند، به ویژه در زمان تابش نور خورشید و در هنگام رانندگی شبانه.عدسی پلاستیکی عینک آنتی رفلکس در مقایسه با شیشه ای، سبکتر و به لحاظ فشرده بودن ظریفتر است. پوشش جنس پلاستیک در برابر خش مقاوم تر و بادوامتر است. پوشش آنتی استاتیک باعث عدم جذب ذرات گرد و غبار بر روی عدسی عینک آنتی رفلکس شده و به تمیز ماندن آن کمک میکند.

عدسیهای دو کانونه:

عدسی های دو کانونه همانطور که از اسمشان  پیداست دارای دو کانون که اغلب برای افرادی که در دو دید ضعف بینایی دارند استفاده میشود تا بتوانند با یک عینک هم دید دور بینی خوبی داشته باشند و هم نزدیک بینی

از معایب این نوع عدسی ها میتواند به ظاهر آنها که خط مرز ین دید نزدیک و دور است اشاره کرد.

در این نوع عینک ها، برای دید دور از قسمت فوقانی عدسی عینک و برای دید نزدیک از قطعه ی تحتانی عدسی عینک استفاده می شود. به قسمت تحتانی این عدسیها که مربوط به دید نزدیک است،  اصطلاحا سگمنت SEGMENT می گوئیم و در اشکال و اندازه های گوناگونی می باشد . این عینک ها مورد استفاده کسانی قرار می گیرد  که نمی خواهند از دو عینک، یکی برای دید دور و یکی برای دید نزدیک استفاده نمایند. این عینک ها برای کسانی که شماره دو چشم اختلاف زیادی دارد و یا کسانی که دارای انحراف عمودی هستند، توصیه نمی شود؛ زیرا بیناییشان با مشکل مواجه خواهد شد.

عدسی های دو کانونه(ناخنی)در انواع مدل های فتو کروم پلاستیک- شیشه-آنتی رفلکس در برند های مختلف و با ضریب شکست های 1.50-1.60-1.67و1.74تولید میشوند.

عینک تدریجی

عدسی ها تدریجی یا فری فرم هم هماننده عدسی های دو کانونه دارای دو دید میباشد. اما به دلیل نداشتن خط مرزی به این مدل عدسی تدیجی گفته میشود. و همانطور که میگویم نمره به تدریج تغییر دارد و ما بین این تغیرات نمره ای دیگر برای مخاطب ایجاد میشود که این نمره کاربرد هایی دارد که در ادامه توضیحاتی میدهیم.

زمانی که سن ما به حدود چهل سال می ‌رسد، عدسی چشم قدرت تطابق خود را از دست می‌ دهد و در نتیجه بدون عینک نمی ‌توانیم مطالعه کنیم یا اجسام نزدیک را به خوبی ببینیم  و در اصطلاح پیر چشم می شویم. این مساله برای افرادی که پیش از آن به عینک نیاز نداشته اند چندان مشکل ساز نیست؛ چون با مراجعه به چشم پزشک و خرید عینک مناسب مشکل حل می شود. افرادی که پیش از آن عینک داشته‌ اند با مشکل پیچیده ‌تری مواجه می ‌شوند؛ چون باید همیشه دو  یا چند عینک همراه خود داشته باشند.

عینک های نزدیک بینی برای فاصله های دید 30ال40سانت تجویز میشود یعنی برای  مطالعه که دستمان در فاصله حدودا34سانت از چشم ما است قرار دارد.و عینک های دور بینی هم که برای فاصله های دور بینی مثل راه رفتن تلوزیون نگاه کردن رانددگی و... تایین نمره میگردد. افرادی که با لبتاب و سیستم کار میکنند با عینک های دو کانونه نمیتوانند به خوبی فاصله مانیتور را ببیند چون مانیطور ها معمولاددر فاصله60سانتیمتری قرار دارد. عدسی های تدریجی با نمره ای که در فاصله بین کان نزدیک بینی و دوربینی دارند میتوانند نیاز مخاطب خود را بر طرف کنند البته ناگفته نماند که این عینک ها باید با مهارت بالایی تجویز و ساخته شوند.

نکته:اگر شما هم برای اولین بار است قرار به استفاده از عینک های تدریجی و دو کانونه هستید باید بدانید عادت کردن بهاین سیستم از عینک ها زمان کافی نیاز دارد و باید با صبر به عینک خود عادت کنید تا راحتی دید را با یک عینک داشته باشید

عدسی های تدریجی (فری فرم )در انواع مدل های فتو کروم پلاستیک- شیشه-آنتی رفلکس در برند های مختلف و با ضریب شکست های 1.50-1.60-1.67و1.74تولید میشوند.

عینکهای با شیشه فتوکرومیک 

عدسی های فتوکرومیک، نوع خاصی از عدسی هستند که در شرایط نوری مختلف تغییر رنگ میدهند، یعنی در روشنایی تیره و در تاریکی روشن شده، نور بیشتری را عبور میدهند.خاصيت اصلي اين عدسی ها آن است كه وقتي در معرض نورخورشيد قرار مي گيرند؛ يك ماده معدني كه معمو لا هاليد نقره است، به يون هاي تشكيل دهنده اش تجزيه مي شود که اين امر باعث رنگي شدن آن مي گردد. اين واكنش قابل برگشت است و اين خاصيت در طول زمان از بين نمي رود. در تاريكي، دو يون به هم متصل مي شوند و دوباره ماده اصلي رامي سازند و عدسي بي رنگ مي شود.

در این لنزها میلیون‌ها مولکول کلرید نقره یا نمک های نقره با دیگر هالوژن‌ها قرار داد. لنز در غیاب نور ماوراء بنفش شفاف است. پس در اکثر جاهایی که با نور مصنوعی روشن شده این عینکها شفاف هستند. وقتی نور uv(که در نور خورشید وجود دارد) به شیشه عینک برسد، ساختار مولکول‌ها تغییر می‌کند. این ساختار جدید بخشی از نور مرئی را جذب می‌کند و باعث می‌شود لنز تیره شود. هر چه شدت نور uv بیشتر باشد، لنز تیره تر می‌شود.تيره شدن شيشه فوتوكروميك در نور، نسبتًا سريع است ولي روشن شدن شيشه در تاريكي كندتر صورت مي گيرد. بنابراين استفاده از شيشه هاي فوتوكروميك قوي براي كساني كه به طور متناوب از روشنايي به تاريكي مي روند و يا براي رانندگي در مسيرهاي داراي سايه و تونل ، مناسب نيست . شيشه هاي زرد و نارنجي، امواج كوتاه را جذب مي كنند ولي نور زرد تا قرمز را از خود عبور مي دهند .
در گذشته عدسی های فتو کرومیک فقط از جنس شیشه ساخته می شدند، اما امروزه عدسی های فتوکرومیک پلاستیکی هم در بازار موجود می باشد.

1.عینک فتوکرومیک نمی توند بطور کامل جایگزین عینک آفتابی شود، چون ممکن است تیرگی آن در نور شدید برای حفاظت از چشم ها کافی نباشد، اما به عنوان یک عینک عادی برای افراد فعالی که مکرراً در محیط های روشن و محیط سربسته رفت و آمد می کنند، کارایی خوبی دارد.2. تغییر درجه حرارت می تواند شدت تیرگی عدسی فتوکرومیک را تغییر دهد. هرچه هوا سردتر باشد، عینک تیره تر و هرچه هوا گرمتر باشد، عینک روشن تر خواهد بود. لذا استفاده از این عدسی ها در شرایط آب و هوایی بسیار سرد توصیه نمی شود، زیرا سرما میزان عبور نور از این عدسی ها را تا حد صفر کاهش میدهد.3. از آنجا که روشن شدن کامل عدسی فتوکرومیک چند دقیقه طول می کشد، استفاده از آن برای افراد مسن و هنگام رانندگی در شب توصیه نمیشود.4. عدسی های فتوکرومیک به مرور زمان کهنه می شوند و توانایی روشن شدن را از دست میدهند ، استفاده از عینک فتوکرومیک کهنه در زمان رانندگی شبانه می تواند خطرآفرین باشد.

عدسی فتوکروم ترانزیشن

ترانزیشنtranzecionبه معنبی سرعت بالا تر تغییر رنگ یون ها در عدسی فتو کروم میباشد که در نسل جدید فتو کروم ها از یون هایی استفاده میگردد که سرعت بالا تغییر رنگ را دارند و این عمل باعث میشود در هر محیط با نور متغییر عدسی به سرعت بالاتری به نصبت فتو کروم ها خود را تنظیم کند تا مخاطب کاهش دید نداشته باشد.

نحوه عملکرد عدسی های پولاریزه چگونه است؟
در عدسی های پولاریزه ماده شیمیایی خاصی به کار رفته که نور را فیلتر می کنند. این مولکولهای شیمیایی روی عدسی را طوری پوشش میدهند که به طور اختصاصی مانع عبور بعضی از طول موج های نور می شوند. فرض کنید جلوی یک پنجره پرده کرکره آویزان کرده باشیم. در این حالت فقط نوری که از شکاف پره های پرده عبور می کند، قابل رویت است. 

در عینک های آفتابی پولاریزه، فیلتر شکاف های عمودی برای عبور نورایجاد می کند. این بدان معنی است که فقط اشعه های نورانی عمودی که به چشم شما می رسند از عدسی پولاریزه عبور می کنند. این عدسی ها همه نورهای افقی را بلوکه می کنند.در نتیجه نوری را که شما با عینک پولاریزه می بینید اندکی تارتر از معمول است اما جزئیات اشیاء بهتر و واضح تر دیده می شوند. افرادی که از عینک های پولاریزه به مدت طولانی استفاده می کنند اغلب عنوان می کنند که پس از ساعت ها ماندن در نور آفتاب خستگی کمتری احساس می کنند. بخصوص ماهیگیران از عدسی های پولاریزه در کاهش خیرگی نور و دید بهتر داخل آب رضایت زیادی دارند.

عینک های بلوکات
عینک بلوکات عینک هایی که مدعی هستند که نور آبی ساطع شده از کامپیوترها، تلفن های هوشمند و تبلت ها را فیلتر می کنند، به طور فزاینده های در حال افزایش هستند.بعضی افراد بسیار نگران هستند که استفاده طولانی مدت از کامپیوترهایشان باعث آسیب چشمی شود. این نگرانی می تواند به جا باشد؛ اما تاکنون هیچ شواهدی دال بر هیچگونه آسیب غیرقابل برگشت چشم ها ناشی از کار با کامپیوتر نیست.

توصیه چشم پزشکان به کسانی که مدت زیادی با کامپیوتر یا گوشی هوشمند کار می کنند استفاده از عدسی بلوکات یا لنز عینک بلوکات است. این عدسی ها به طور مستقیم و تخصصی برای جلوگیری از ورود نور آبی به داخل چشم طراحی شده اند و ساختار آنها به همین منظور است. این عدسی ها می توانند به عنوان لنز عینک طبی برای افراد دارای مشکل بینایی مانند نزدیک بینی و دور بینی مناسب باشد وهم در جلوگیری از ورود نور آبی ایفای نقش کند.
نورهای آبی _بنفش تقریبآ درهمه جا وجود دارند و قرار داشتن مستمر در معرض تابش آن ها خطر آسیب های چشم و بینایی را افزایش میدهد .به همین خاطر است که تقریبا تمامی دانشمندان و کارشناسان حوزه چشم و بینایی تاکید ویژه ای بر محافظت چشم در برابر نورهای آبی دارند.

                                         


عدسی بلوکات چه کاربردی دارد؟
عدسی بلوکات نوری که از صفحه کامپیوتر و موبایل شما ساطع میشود و در واقع همان نور آبی مضر راکنترل میکند .
طراحی این عدسی به صورتی است که مانع ورود نور آبی به داخل چشم می شود و از چشم شما در برابر نورهای مضر محافظت میکند .
ویژگی های فنی عدسی blue cut
1.عدسی های بلوکات در برگیرنده لایه هایی هستند که به عنوان محافظتی اشعه های یووی به کار می روند.
2. این عدسی ها از درون و خارج دارای Anti reflex هستند.( آنتی رفلکس بازتاب نور را به حداقل رسانده و عبور نور را تا 99% ممکن میسازد .عینک آنتی رفلکس در روز دید را بهتر و شفاف می کند به ویژه در زمان تابش نور خورشید و هنگام رانندگی شبانه. عدسی آنتی رفلکس پوشش استارتیک دارد و باعث عدم جذب ذرات گرد و غبار بر روی عدسی و تمیز ماندن آنها میشود.)
و با توجه به اینکه دانشجویان و دانش آموزان در کلاس های آنلاین شرکت کرده و از کامپیوتر و موبایل استفاده بیشتری میکنند توصیه میشود برای آسیب کمتر به چشم از عینک های بلوکات استفاده نمایند.

نکته: در بعضی از برند های عدسی بلوکات ها در عدسی رنگ کهربایی رنگی دیده میشود که باعث تغییر رنگ میشود.

 

عدسی بلوکنترل

خورشید منبع اصلی نور ابی است.در صورت حضور در بیرون از خانه یا محل کارتان و..... در معرض تابش این نور قرار میگیرید.اما این تنهامنبع نور ابی نیست. دستگاه های الکتریکی مثل رایانه گوشی تلفن همراه تلویزیون لامپ های ال ای دی و فلورسنت این نور را تولید می کنند.خیلی از افراد به دنبال عدسی بلو کنترل یا بلو کات هستند تا از میزان اسیب نور ابی بکاهد.عدسی بلوکنترل نوعی فیلتر است که در عدسی قرار میگیرد .هدف از تعبیه ان مانع شدن نور ابی که از دستگاهای دیجیتال به چشم ما برخور میکند اگر طی روز از دستگاه های الکتریکی نامبرده استفاده می کنید عدسی بلوکنترل کمک میکند دید بهتری داشته باشید همچنین چشم شما کمتر خسته میشود و از فشار زیاد بر ان جلوگیری میشود. عدسی بلو کنترل دارای فیلتر نور ابی میباشد. دارای پوششی شفاف بر روی ئوسطح عدسی است که مانع از بازتاب نور و بازتاب ان به درون چشم میشود.

تفاوت عدسی بلوکنترل و بلوکات عدسی بلوکات

 عدسی بلوکنترل فقط بخشی از طیف نور آبی بنفش که به آن اشعه فرابفش گفته میشود را حذف میکند ، عدسی بلوکنترل نورهای مفید را که برای سلامتی چشم و بدن لازم است را عبور میدهد ولی عدسی بلو کات تا ۹۵ درصد از طیف های نور آبی بنفش را حذف میکند. هم نورهای مفید و هم نورهای مضر ، این در حالی است که بخشی از طیف نور آبی بنفش برای بدن بسیار ضروری است .

نکته

بعضی افراد از این مسئله شکایت دارند که ، با عدسی های بلوکات , شفافیت و کیفیت لازم را در دید ندارند( البته زمانی که با عدسی های معمولی مقایسه میشود ) مثلا وقتی به یک دیوار سفید نگاه میکنند , با عدسی های بلوکات کمی زرد رنگ دیده میشود .علت این اتفاق بسیار ساده است . و آن این است که : عدسی بلوکات بخش عمده ایی از رنگ آبی را حذف کرده است . و ما برای داشتن بهترین کیفیت دید .. نیاز به تمامی رنگ ها را داریم. در عدسی های بلوکنترل این اتفاق ضعیف تر است.

عملکرد

عدسی بلوکنترل برای محافظت از چشم در برابراشعه های مضر(فرابنفش)میباشد و همچنین برای کار با دستگاه دیجیتال مخصوصا گوشی موبایل و کامپیوتر بهتر است از عدسی هااز لحاظ چگونگی عملکرد به دوصورت وجود دارد. 

نتیجه

اولویت اول در انتخاب این دو نوع عدسی , بی شک استفاده از عدسی بلوکنترل میباشد ، اما بواسطه ی قیمت بالایی که دارد بعضی افراد ترجیح میدهند از بلوکات استفاده نمایند.عدسی بلوکات فقط جلوی شدت نور آبی را میگیرد،این عملکرد در خیلی از گوشی های هوشمند به نام Eye Comfort یا راحتی چشم وجود دارد و با فعال کردن آن متوجه خواهید شد که رنگ صفحه نمایش شما کمی زرد رنگ میشود ، اتفاقی که با عدسی بلوکات نیز دیده میشود.دلیل آن , حذف نور آبی است ، این واکنش در عدسی های بلوکنترل کمتر دیده میشود ، اگر میخواهید در تمامی ساعات روز ، این عینک روی‌ صورت شما باشد ، بهتر است از عدسی بلوکنترل استفاده نمایید تا کیفیت دید بهتری داشته باشید.در نظر داشته باشید عدسی های بلوکات جلوی انرژی بالای اشعه ی فرابنفش را نمیگیرد.

به علت سبکی و مقاومت در برابر ضربه، استفاده از عدسی های پلی کربنات برای عدسی های عینک از اوایل سالهای 1980 شروع شد.پس از آن، عدسی های پلی کربنات به عنوان عدسی استاندارد در عینک های ایمنی، عینک های ورزشی و عینک های اطفال بکار رفتند. از آنجاییکه این عدسی ها نسبت به عدسی های پلاستیکی معمولی شانس کمتر برای شکستن دارند، برای عینک های بدون فریم که عدسی با سوراخی به دسته عینک پیچ می شود، عدسی های پلی کربنات انتخاب مناسبی هستند. زمانیکه دلواپس ایمنی چشم ها هستیم،  معمولا عدسی های پلی کربنات بهترین انتخاب برای عینک های طبی، آفتابی و ورزشی است.عدسی های پلی کربنات نسبت به عدسی های پلاستیکی معمولی نازکتر و سبکتر هستند. همچنین در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش نور خورشید 100% محافظت دارند و در مقایسه با عدسی های شیشه ای یا پلاستیکی در مقابل ضربه ده برابر مقاومترند. ترکیبی از سبکی، محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و مقاومت در برابر ضربه این عدسی ها را تبدیل به انتخابی عالی برای عینک کودکان و عینک های ایمنی می کند. اگر بر روی عدسی های پلی کربنات پوشش آنتی رفلکس به کار رود، وضوح دید بهتری خواهند داشت. پوشش آنتی رفلکس انعکاس های نوری مزاحم  به خصوص موقع رانندگی شبانه و نور کم  و سایر موقعیت هایی که پخش نور زیاد است را حذف کرده و باعث دید بهتر می شود.

عدسی پلی کربنات بهترین گذینه برای عینک های ریملس و ورزشی میباشند.

عدسی پلی کرنات با ضریب شگست ها 1.59شناخته میشوند اما عدسی های1.61-و1.60هم در دسته عدسی های نشکن قرار دارند.

شرکت های مختلف تولید کننده عدسی عینک عدسی ها پلی کربنات فتوکروم-پلی کربنات بلوکات-پلی کربنات بلوکنترول-وپلی کربنات فتو بلو را نیز تولید میکنند.

عدسی پلی کربناتESSILOR AIRWEAR

عدسی های رنگی

عدسی های رنگی رو میشه به دو دسته نمره دار و( plano)بدون نمره تقسیم کرد.امروز اینجا میخوایم یک خبر خوب بهتون بدیم که شما میتونید هر رنگی که میخواین رو برای خودتون عینک بسازین و حتی ضد اشعهuv400داشته باشه.

اول یک خبر خوشحال کننده به اونایی که چشماشون ضعیفه و از عینک طبی استفاده میکنند و همیشه شکایت اینو دارند که ما نمیتونیم عینک آفتابی بزنیم یا عینک شب بزنیم.جالبه بدونید توی چند سال اخیر عدسی هایی با تنوع رنگی بالا داره تولید میشه که هم برای زیبایی و هم برای محافظت چشم استفاده میشه فرقی نداره نمرتون چند باشه و میتونید این عدسی ها رو انتخاب کنید و روی فریم دلخواهتون نصب کنید و لذت ببرید. ادامه مطلب

ضریب شگست ها ی عدسی 

عدسی های عینک در ایندکس یا ضریب شگست های مختلفی برای نمرات چشم های مختلف تولید میگردند.1.50-1.56-1.59-1.60-1.61-1.67-1.70-1.74-1.76

همتنطور که میبیند اعداد بعد از ممیز 1.00بزرگتر میشوند و این به معنای این است که هرچقدر عدد بعد از ممیز بزرگتر باشد عدسی ها دارای فشردگی بیشتری هستند.

به هنگام انتخاب عدسی به جدول زیر دقت کنید

ایندکس مناسب برای نمرات
1.50 بدون نمره تا-6.00
1.56 بدون نمره تا6.50
1.59 بدون نمره تا6.50
1.60 2.75تا8.00
1.61 2.75تا8.00
1.67 3.50تا13.00
1.70 4.00تا18.00
1.74 5.75تا18.00
1.76 5.75تا20.00

در ضخامت عدسی ها نوع فریم نقش بسیار زیاد یدارد توجه داشته باشید اگر نمرات عینک بتالایی دارید از فریم های با سایز های کوچکتر استفاده کنید زیرا در عدسی های نمره منفی نزدیک شدن به کانون عدسی ضخامت کمتری دارد به همین دلیل اگر فریم ها به گرد نزدیگ تر باشند عدسی عینک هایی با نمره بالا زیباتر دیده میشوند.

معرفی عدسی های اسیلور

ESSILOR 

معرفی عدسی های اسکای SKY
معرفی عدسی های  کداک KODAK
معرفی عدسی های اسنس ESENSSE
معرفی عدسی های اسمارت ویژن  SMART VISION
معرفی عدسی های توکای

TOKAI

معرفی عدسی های سامسونگ

samsung 

اشتراک گذاری:

محصولات مرتبط

نظر بدهید